Okna Lubartów - Szyba - niewidoczny sposób na wysokie rachunki

Nawet kilkaset złotych ucieka nam rocznie z domowego budżetu przez okna o niskich parametrach termoizolacyjnych. Sekret oszczędzania tkwi m.in. w siłach natury i… inteligentnych pakietach szybowych.

Ile rocznie dopłacamy do naszych okien?

Zima potrafi uderzyć nas po kieszeni. Co więcej – w naszym kraju sezon grzewczy trwa średnio aż 7 miesięcy. Co zrobić, by rachunek w tym roku był nawet o kilkaset złotych niższy niż w zeszłym? Eksperci doradzają – czas wymienić okna na energooszczędne.

Przez stolarkę o niskich parametrach termoizolacyjnych może uciekać nawet 30% ciepła. Tylko w ciągu miesiąca przez okno o współczynniku Uw = 1,8 może przenikać około 54 kWh energii. Jaki to koszt dla Kowalskiego? Dokonajmy prostej kalkulacji w oparciu o koszty wytworzenia 1 kWh energii z najpopularniejszych surowców energetycznych: gazu i węgla. Wynoszą one ok. 0,20 zł. Jak łatwo policzyć – w czasie sezonu grzewczego tracimy kilkadziesiąt złotych – i to tylko na jednym oknie.

Okna są więc bardzo istotnym elementem wpływającym na bilans energetyczny całego budynku. Stolarka energooszczędna, choć trzeba za nią zapłacić zwykle nieco więcej, staje się coraz bardziej popularna, bo każdemu z nas na sercu leżą – prócz kosztów budowy domu – przyszłe koszty jego eksploatacji.

Nic dziwnego, że w ostatnim czasie w internecie mnożą się kalkulatory, z których możemy dowiedzieć się ile zaoszczędzimy, jeśli zainstalujemy energooszczędne okna. Jak to naprawdę jest z tym oszczędzaniem – czyli od jakich parametrów okna zależą przyszłe koszty ogrzewania domu?

Kupując okna na pewno należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw. Parametr ten informuje nas  o poziomie ucieczki ciepła przez okno. Im jest on niższy tym więcej energii zostanie w naszym domu. W przypadku okien energooszczędnych współczynnik przepuszczalności wynosi od 0,85 do 1,00, choć dla najlepszych pod tym względem okien Uw jest jeszcze niższe – nawet do 0,6 W/m2K.

Jednak parametr Uw jest tylko jednym z elementów wpływających na tzw. bilans energetyczny okna – czyli bilans zysków i strat energii. W dużej mierze przed stratami energii najbardziej ochronić może nas szyba. Myśląc o energooszczędnych oknach rzadko kiedy zastanawiamy się nad zastosowanymi pakietami szybowymi. To błąd, który nas może sporo kosztować, bo w przypadku okien, ilość pozyskanego ciepła jest wynikiem zdolności do pozyskiwania energii promieniowania słonecznego  przez szybę właśnie. Dzięki temu spada zapotrzebowanie na energię cieplną.

Szyba – niewidzialna ochrona przed stratami energii

To właśnie od szyb w dużej mierze zależy czy nasze okna pomogą nam obniżyć rachunki. Co więcej dziś - zastosowanie nowych, „inteligentnych” pakietów szybowych pozwala na to, by okna… zarabiały! Jak? Tajemnica tkwi w wykorzystaniu sił natury.

Nowoczesne okna przepuszczają niewiele więcej ciepła, niż ściany domu. Mają jednak jedną zasadniczą przewagę nad elewacją budynku. Otóż wpuszczają ciepło słońca do domu i pomagają je gromadzić. Tak więc bilans zysków i strat energii dla odpowiednio przygotowanego okna może być dodatni, i to w sposób znaczący. Rocznie przy dobrym nasłonecznieniu może nam „wpaść” przez metr kwadratowy szyby nawet 1 kW dodatkowej energii cieplnej.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych powłok, które przepuszczają więcej energii słonecznej niż standardowe pakiety szybowe - tłumaczy Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii z OKNOPLAST. Firma oferuje trzy specjalnie zaprojektowane pakiety szybowe z powłokami niskoemisyjnymi, które możemy dopasować do naszych potrzeb,  tak by maksymalnie spełniały swoje funkcje – zarówno te związane z oszczędzaniem, jak i zarabianiem.

Dobrą ochronę przed stratami ciepła przy umiarkowanych zyskach pozyskanej energii słonecznej daje szyba Comfort, w której zastosowano dwa rodzaje powłok niskoemisyjnych. Zapobiegają one ucieczce ciepła i jednocześnie bardzo dobrze przepuszczają energię słoneczną – mówi Grzegorz Bułat. Najwyższy poziom izolacyjności termicznej przy optymalnej przepuszczalności energii słonecznej daje pakiet Warm. Doskonale sprawdza się na werandach, loggiach czy szklanych elewacjach. Z kolei szyby w pakiecie Energy pokryte zostały nowoczesną powłoką niskoemisyjną o wysokim współczynniku przepuszczalności światła. Charakteryzują się one także wysokim poziomem przepuszczalności energii słonecznej solar factor g=0,63. Jest to doskonale rozwiązanie do domów pasywnych i energooszczędnych – dodaje Grzegorz Bułat.

Zaprojektowanie przeszkleń „zarabiających” wymaga jednak dużej wiedzy i staranności. Chodzi o to, by mniejsze rachunki zimą nie przyczyniły się do przegrzania domu w lecie. Na rynku dostępne są jednak narzędzia do bilansu energetycznego. Kompetentny Handlowiec przeprowadzi symulację obliczeń strat energii na podstawie Glass Compass, bo tak nazywa się program, umożliwiający dobór optymalnego rozwiązania dla konkretne­go projektu architektonicznego, pod kątem bilansu energetycznego. Aplikacja w łatwy sposób wskaże najkorzystniejszą kombinację stolarki okiennej z wykorzystaniem szyb z powłokami niskoemisyjnymi, uwzględniając wielkość planowanych przeszkleń, nasłonecz­nienie elewacji oraz ułożenie domu względem stron świata.

Pojęcie idealnego okna ewaluowało. Kiedyś definicja idealnego okna sprowadzała się do prostego stwierdzenia – najlepsze
okno to takie, o którym klient nie myśli.  Po prostu – otwiera je, zamyka, myje…  czyli takie, które wtapia się w tło domu dopełniając jego klimat, a nie staje się głównym „bohaterem”. Dziś myśląc o idealnym oknie – najlepsi producenci myślą już w zupełnie innych kategoriach. Już dziś na rynku obecne są standardy jutra, a idealne okno to okno inteligentne, czyli takie, które prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa oraz minimalizacji kosztów eksploatacji, a nawet „dokłada się do budżetu domowego”.

Aero -Therm - Przełom w termoizolacji!

aerotherm slider

Aktualna promocja